Kodi zonal Valletta, Ħamrun, Marsa (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Valletta, Ħamrun, Marsa

Kodi zonal / hyrja telefonike:

22     (+356 22)
22     (+356 22)

Shteti:

Malta

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Valletta, Ħamrun, Marsa (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Valletta, Ħamrun, Marsa. Dhe Valletta, Ħamrun, Marsa ndodhet në Malta. Nëse ndodheni jashtë Malta dhe dëshironi të telefononi një person në Valletta, Ħamrun, Marsa, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Malta është +356 (00356), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Valletta, Ħamrun, Marsa, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +356 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +356 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Valletta, Ħamrun, Marsa për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00356 22.