Kodi zonal TurnauQyteti/qyteza ose krahina:Turnau

Kodi zonal:

3863     (+43 3863)

Shteti:

Austria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Turnau (Austria)


Prefiksi 3863 është kodi i zonës për Turnau. Dhe Turnau ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Turnau, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43 (0043), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Turnau, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 3863. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +43 3863 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Turnau për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 3863.