Kodi zonal Trindade (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Trindade

Kodi zonal / hyrja telefonike:

2271     (+239 2271)

Shteti:

Sao Tome dhe Principe

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Trindade (hyrja telefonike)


Prefiksi 2271 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Trindade. Dhe Trindade ndodhet në Sao Tome dhe Principe. Nëse ndodheni jashtë Sao Tome dhe Principe dhe dëshironi të telefononi një person në Trindade, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sao Tome dhe Principe është +239 (00239), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Trindade, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +239 2271. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +239 2271 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Trindade për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00239 2271.