Kodi zonal TehranQyteti/qyteza ose krahina:Tehran

Kodi zonal:

021     (+9821)

Shteti:

Irani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Tehran, Irani


Prefiksi 021 është kodi i zonës për Tehran. Dhe Tehran ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Tehran, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98 (0098), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tehran, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +98 21. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +98 21 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tehran për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0098 21.