Kodi zonal Tash-Kumyr (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Tash-Kumyr

Kodi zonal / hyrja telefonike:

3745     (+996 3745)
3776     (+996 3776)

Shteti:

Kirgistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Tash-Kumyr (hyrja telefonike)


Prefiksi 3776 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Tash-Kumyr. Dhe Tash-Kumyr ndodhet në Kirgistani. Nëse ndodheni jashtë Kirgistani dhe dëshironi të telefononi një person në Tash-Kumyr, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kirgistani është +996 (00996), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tash-Kumyr, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +996 3776. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +996 3776 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tash-Kumyr për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00996 3776.