Kodi zonal TaikgyiQyteti/qyteza ose krahina:Taikgyi
Kodi zonal:5520     (+95 5520)

Shteti:

MianmarPrefiksi 5520 është kodi i zonës për Taikgyi. Dhe Taikgyi ndodhet në Mianmar. Nëse ndodheni jashtë Mianmar dhe dëshironi të telefononi një person në Taikgyi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mianmar është +95, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Taikgyi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +95 5520.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +95 5520 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Taikgyi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0095 5520.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Taikgyi (Mianmar)