Kodi zonal Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, PetraQyteti/qyteza ose krahina:Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, Petra
Kodi zonal:3     (+962 3)

Shteti:

Jordania


Kodi zonal Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, Petra (Jordania)


Prefiksi 3 është kodi i zonës për Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, Petra. Dhe Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, Petra ndodhet në Jordania. Nëse ndodheni jashtë Jordania dhe dëshironi të telefononi një person në Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, Petra, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Jordania është +962, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, Petra, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +962 3.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +962 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tafilah, Karak, Ma'an, Aqaba, Petra për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00962 3.
Llogaritësi I numrit të telefonit