Kodi zonal Širvintos (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Širvintos

Kodi zonal / hyrja telefonike:

8382     (+370 8382)

Shteti:

Lituania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Širvintos (hyrja telefonike)


Prefiksi 8382 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Širvintos. Dhe Širvintos ndodhet në Lituania. Nëse ndodheni jashtë Lituania dhe dëshironi të telefononi një person në Širvintos, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Lituania është +370 (00370), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Širvintos, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +370 8382. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +370 8382 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Širvintos për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00370 8382.