Kodi zonal Sancti Spíritus (hyrja telefonike)



Qyteti/qyteza ose krahina:Sancti Spíritus

Kodi zonal / hyrja telefonike:

41     (+53 41)

Shteti:

Kuba

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Sancti Spíritus (hyrja telefonike)


Prefiksi 41 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sancti Spíritus. Dhe Sancti Spíritus ndodhet në Kuba. Nëse ndodheni jashtë Kuba dhe dëshironi të telefononi një person në Sancti Spíritus, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kuba është +53 (0053), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sancti Spíritus, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +53 41. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +53 41 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sancti Spíritus për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0053 41.