Kodi zonal Rüdersdorf b BerlinQyteti/qyteza ose krahina:Rüdersdorf b Berlin
Kodi zonal:033638     (+4933638)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Rüdersdorf b Berlin (Gjermania)


Prefiksi 033638 është kodi i zonës për Rüdersdorf b Berlin. Dhe Rüdersdorf b Berlin ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rüdersdorf b Berlin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rüdersdorf b Berlin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +4933638.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +4933638 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rüdersdorf b Berlin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 004933638.
Llogaritësi I numrit të telefonit