Kodi zonal Río Negro / Neuquén / Chubut (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Río Negro / Neuquén / Chubut

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0294     (+54294)

Shteti:

Argjentina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Río Negro / Neuquén / Chubut (hyrja telefonike)


Prefiksi 0294 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Río Negro / Neuquén / Chubut. Dhe Río Negro / Neuquén / Chubut ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Río Negro / Neuquén / Chubut, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54 (0054), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Río Negro / Neuquén / Chubut, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +54 294. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +54 294 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Río Negro / Neuquén / Chubut për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0054 294.