Kodi zonal Rhode IslandQyteti/qyteza ose krahina:Rhode Island
Kodi zonal:401     (+1 401)

Shteti:

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA)


Kodi zonal Rhode Island (Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA))


Prefiksi 401 është kodi i zonës për Rhode Island. Dhe Rhode Island ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA). Nëse ndodheni jashtë Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe dëshironi të telefononi një person në Rhode Island, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) është +1, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rhode Island, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 401.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +1 401 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rhode Island për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 401.
Llogaritësi I numrit të telefonit