Kodi zonal Republic of Tatarstan (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Republic of Tatarstan

Kodi zonal / hyrja telefonike:

843     (+7 843)
855     (+7 855)

Shteti:

Rusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Republic of Tatarstan (hyrja telefonike)


Prefiksi 855 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Republic of Tatarstan. Dhe Republic of Tatarstan ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Republic of Tatarstan, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7 (007), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Republic of Tatarstan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 855. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +7 855 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Republic of Tatarstan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 855.