Kodi zonal Republic of KareliaQyteti/qyteza ose krahina:Republic of Karelia
Kodi zonal:814     (+7 814)

Shteti:

RusiaPrefiksi 814 është kodi i zonës për Republic of Karelia. Dhe Republic of Karelia ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Republic of Karelia, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Republic of Karelia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 814.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +7 814 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Republic of Karelia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 814.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Republic of Karelia (Rusia)