Kodi zonal QuettaQyteti/qyteza ose krahina:Quetta
Kodi zonal:82     (+92 82)

Shteti:

Pakistani


Kodi zonal Quetta (Pakistani)


Prefiksi 82 është kodi i zonës për Quetta. Dhe Quetta ndodhet në Pakistani. Nëse ndodheni jashtë Pakistani dhe dëshironi të telefononi një person në Quetta, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Pakistani është +92, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Quetta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +92 82.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +92 82 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Quetta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0092 82.
Llogaritësi I numrit të telefonit