Kodi zonal Presidente Prudente, AraçatubaQyteti/qyteza ose krahina:Presidente Prudente, Araçatuba
Kodi zonal:18     (+55 18)

Shteti:

Brazili


Kodi zonal Presidente Prudente, Araçatuba (Brazili)


Prefiksi 18 është kodi i zonës për Presidente Prudente, Araçatuba. Dhe Presidente Prudente, Araçatuba ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Presidente Prudente, Araçatuba, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Presidente Prudente, Araçatuba, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 18.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +55 18 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Presidente Prudente, Araçatuba për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 18.
Llogaritësi I numrit të telefonit