Kodi zonal Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos ReisQyteti/qyteza ose krahina:Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos Reis
Kodi zonal:24     (+55 24)

Shteti:

Brazili


Kodi zonal Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos Reis (Brazili)


Prefiksi 24 është kodi i zonës për Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos Reis. Dhe Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos Reis ndodhet në Brazili. Nëse ndodheni jashtë Brazili dhe dëshironi të telefononi një person në Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos Reis, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Brazili është +55, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos Reis, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +55 24.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +55 24 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Petrópolis, Volta Redonda, Angra dos Reis për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0055 24.
Llogaritësi I numrit të telefonit