Kodi zonal Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak

Kodi zonal / hyrja telefonike:

04     (+604)

Shteti:

Malajzia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak (hyrja telefonike)


Prefiksi 04 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak. Dhe Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak ndodhet në Malajzia. Nëse ndodheni jashtë Malajzia dhe dëshironi të telefononi një person në Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Malajzia është +60 (0060), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +60 4. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +60 4 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Perlis, Kedah, Penang, Pengkalan Hulu, Perak për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0060 4.