Kodi zonal Pailin (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Pailin

Kodi zonal / hyrja telefonike:

055     (+85555)

Shteti:

Kamboxhia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Pailin (hyrja telefonike)


Prefiksi 055 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pailin. Dhe Pailin ndodhet në Kamboxhia. Nëse ndodheni jashtë Kamboxhia dhe dëshironi të telefononi një person në Pailin, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kamboxhia është +855 (00855), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pailin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +855 55. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +855 55 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pailin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00855 55.