Kodi zonal OyoQyteti/qyteza ose krahina:Oyo

Kodi zonal:

038     (+23438)

Shteti:

Nigeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Oyo (Nigeria)


Prefiksi 038 është kodi i zonës për Oyo. Dhe Oyo ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Oyo, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234 (00234), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Oyo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +234 38. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +234 38 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Oyo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00234 38.