Kodi zonal Nukufetau (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Nukufetau

Kodi zonal / hyrja telefonike:

24     (+688 24)

Shteti:

Tuvalu

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Nukufetau (hyrja telefonike)


Prefiksi 24 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nukufetau. Dhe Nukufetau ndodhet në Tuvalu. Nëse ndodheni jashtë Tuvalu dhe dëshironi të telefononi një person në Nukufetau, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tuvalu është +688 (00688), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nukufetau, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +688 24. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +688 24 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nukufetau për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00688 24.