Kodi zonal Nikšić, Plužine, Šavnik (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Nikšić, Plužine, Šavnik

Kodi zonal / hyrja telefonike:

040     (+38240)

Shteti:

Mali i Zi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Nikšić, Plužine, Šavnik (hyrja telefonike)


Prefiksi 040 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Nikšić, Plužine, Šavnik. Dhe Nikšić, Plužine, Šavnik ndodhet në Mali i Zi. Nëse ndodheni jashtë Mali i Zi dhe dëshironi të telefononi një person në Nikšić, Plužine, Šavnik, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mali i Zi është +382 (00382), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nikšić, Plužine, Šavnik, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +382 40. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +382 40 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nikšić, Plužine, Šavnik për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00382 40.