Kodi zonal New Brunswick (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:New Brunswick

Kodi zonal / hyrja telefonike:

506     (+1 506)

Shteti:

Kanada

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal New Brunswick (hyrja telefonike)


Prefiksi 506 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për New Brunswick. Dhe New Brunswick ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në New Brunswick, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në New Brunswick, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 506. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 506 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në New Brunswick për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 506.