Kodi zonal NelsonQyteti/qyteza ose krahina:Nelson
Kodi zonal:0354     (+64354)

Shteti:

Zelanda e Re


Kodi zonal Nelson (Zelanda e Re)


Prefiksi 0354 është kodi i zonës për Nelson. Dhe Nelson ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Nelson, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Nelson, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64354.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +64354 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Nelson për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064354.
Llogaritësi I numrit të telefonit