Kodi zonal NeiafuQyteti/qyteza ose krahina:Neiafu
Kodi zonal:70     (+676 70)
71     (+676 71)
74     (+676 74)
79     (+676 79)

Shteti:

TongaPrefiksi 79 është kodi i zonës për Neiafu. Dhe Neiafu ndodhet në Tonga. Nëse ndodheni jashtë Tonga dhe dëshironi të telefononi një person në Neiafu, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tonga është +676, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Neiafu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +676 79.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +676 79 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Neiafu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00676 79.
Llogaritësi I numrit të telefonit