Kodi zonal Mücke (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Mücke

Kodi zonal / hyrja telefonike:

06400     (+496400)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Mücke (hyrja telefonike)


Prefiksi 06400 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Mücke. Dhe Mücke ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Mücke, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Mücke, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 6400. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 6400 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Mücke për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 6400.