Kodi zonal Moravian-Silesian (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Moravian-Silesian

Kodi zonal / hyrja telefonike:

55     (+420 55)
59     (+420 59)

Shteti:

Çekia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Moravian-Silesian (hyrja telefonike)


Prefiksi 59 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Moravian-Silesian. Dhe Moravian-Silesian ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në Moravian-Silesian, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420 (00420), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Moravian-Silesian, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 59.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +420 59 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Moravian-Silesian për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 59.