Kodi zonal MenterodaQyteti/qyteza ose krahina:Menteroda
Kodi zonal:036029     (+4936029)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Menteroda (Gjermania)


Prefiksi 036029 është kodi i zonës për Menteroda. Dhe Menteroda ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Menteroda, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Menteroda, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +4936029.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +4936029 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Menteroda për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 004936029.
Llogaritësi I numrit të telefonit