Kodi zonal Meerbusch-BüderichQyteti/qyteza ose krahina:Meerbusch-Büderich
Kodi zonal:02132     (+492132)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Meerbusch-Büderich (Gjermania)


Prefiksi 02132 është kodi i zonës për Meerbusch-Büderich. Dhe Meerbusch-Büderich ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Meerbusch-Büderich, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Meerbusch-Büderich, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +492132.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +492132 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Meerbusch-Büderich për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00492132.
Llogaritësi I numrit të telefonit