Kodi zonal MaudQyteti/qyteza ose krahina:Maud
Kodi zonal:01771     (+441771)

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë


Kodi zonal Maud (Mbretëria e Bashkuar e Britanisë)


Prefiksi 01771 është kodi i zonës për Maud. Dhe Maud ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Maud, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Maud, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +441771.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +441771 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Maud për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00441771.
Llogaritësi I numrit të telefonit