Kodi zonal ManzaQyteti/qyteza ose krahina:Manza
Kodi zonal:0572     (+355572)

Shteti:

Shqipëri


Kodi zonal Manza (Shqipëri)


Prefiksi 0572 është kodi i zonës për Manza. Dhe Manza ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Manza, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355, për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Manza, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +355572.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +355572 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Manza për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 00355572.
Llogaritësi I numrit të telefonit