Kodi zonal Luxembourg City (hyrja telefonike)Kodi zonal Luxembourg City (hyrja telefonike)


Prefiksi 4 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Luxembourg City. Dhe Luxembourg City ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Luxembourg City, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Luxembourg City, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 4.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 4 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Luxembourg City për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 4.