Kodi zonal Louang Namtha (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Louang Namtha

Kodi zonal / hyrja telefonike:

086     (+85686)

Shteti:

Laosi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Louang Namtha (hyrja telefonike)


Prefiksi 086 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Louang Namtha. Dhe Louang Namtha ndodhet në Laosi. Nëse ndodheni jashtë Laosi dhe dëshironi të telefononi një person në Louang Namtha, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Laosi është +856 (00856), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Louang Namtha, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +856 86. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +856 86 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Louang Namtha për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00856 86.