Kodi zonal LorestanQyteti/qyteza ose krahina:Lorestan

Kodi zonal:

066     (+9866)

Shteti:

Irani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lorestan, Irani


Prefiksi 066 është kodi i zonës për Lorestan. Dhe Lorestan ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Lorestan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98 (0098), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lorestan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +98 66. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +98 66 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lorestan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0098 66.