Kodi zonal Lobito (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lobito

Kodi zonal / hyrja telefonike:

722     (+244 722)

Shteti:

Angola

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lobito (hyrja telefonike)


Prefiksi 722 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lobito. Dhe Lobito ndodhet në Angola. Nëse ndodheni jashtë Angola dhe dëshironi të telefononi një person në Lobito, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Angola është +244 (00244), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lobito, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +244 722. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +244 722 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lobito për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00244 722.