Kodi zonal Leudelange/Ehlange/Mondercange (hyrja telefonike)Kodi zonal Leudelange/Ehlange/Mondercange (hyrja telefonike)


Prefiksi 37 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Leudelange/Ehlange/Mondercange. Dhe Leudelange/Ehlange/Mondercange ndodhet në Luksemburgu. Nëse ndodheni jashtë Luksemburgu dhe dëshironi të telefononi një person në Leudelange/Ehlange/Mondercange, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Luksemburgu është +352 (00352), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Leudelange/Ehlange/Mondercange, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +352 37.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +352 37 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Leudelange/Ehlange/Mondercange për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00352 37.