Kodi zonal Lekoumou (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lekoumou

Kodi zonal / hyrja telefonike:

2225     (+242 2225)

Shteti:

Kongo

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lekoumou (hyrja telefonike)


Prefiksi 2225 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lekoumou. Dhe Lekoumou ndodhet në Kongo. Nëse ndodheni jashtë Kongo dhe dëshironi të telefononi një person në Lekoumou, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kongo është +242 (00242), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lekoumou, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +242 2225. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +242 2225 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lekoumou për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00242 2225.