Kodi zonal Lapland (Lappi / Lappland) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lapland (Lappi / Lappland)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

016     (+35816)

Shteti:

Finlanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lapland (Lappi / Lappland) (hyrja telefonike)


Prefiksi 016 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lapland (Lappi / Lappland). Dhe Lapland (Lappi / Lappland) ndodhet në Finlanda. Nëse ndodheni jashtë Finlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Lapland (Lappi / Lappland), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Finlanda është +358 (00358), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lapland (Lappi / Lappland), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +358 16. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +358 16 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lapland (Lappi / Lappland) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00358 16.