Kodi zonal Lanchkhuti (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Lanchkhuti

Kodi zonal / hyrja telefonike:

494     (+995 494)

Shteti:

Gjeorgjia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Lanchkhuti (hyrja telefonike)


Prefiksi 494 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Lanchkhuti. Dhe Lanchkhuti ndodhet në Gjeorgjia. Nëse ndodheni jashtë Gjeorgjia dhe dëshironi të telefononi një person në Lanchkhuti, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjeorgjia është +995 (00995), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Lanchkhuti, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +995 494. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +995 494 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Lanchkhuti për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00995 494.