Kodi zonal KwaleQyteti/qyteza ose krahina:Kwale
Kodi zonal:040     (+25440)

Shteti:

Kenia


Kodi zonal Kwale (Kenia)


Prefiksi 040 është kodi i zonës për Kwale. Dhe Kwale ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Kwale, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kwale, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +25440.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +25440 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kwale për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0025440.
Llogaritësi I numrit të telefonit