Kodi zonal Kumanovo (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kumanovo

Kodi zonal / hyrja telefonike:

31     (+389 31)

Shteti:

Maqedonia Veriore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kumanovo (hyrja telefonike)


Prefiksi 31 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kumanovo. Dhe Kumanovo ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Kumanovo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389 (00389), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kumanovo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 31. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +389 31 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kumanovo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 31.