Kodi zonal Khovd city (Jargalant sum) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Khovd city (Jargalant sum)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

432     (+976 432)

Shteti:

Mongolia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Khovd city (Jargalant sum) (hyrja telefonike)


Prefiksi 432 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Khovd city (Jargalant sum). Dhe Khovd city (Jargalant sum) ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Khovd city (Jargalant sum), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976 (00976), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Khovd city (Jargalant sum), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 432. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +976 432 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Khovd city (Jargalant sum) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 432.