Kodi zonal Khiva (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Khiva

Kodi zonal / hyrja telefonike:

6222     (+998 6222)

Shteti:

Uzbekistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Khiva (hyrja telefonike)


Prefiksi 6222 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Khiva. Dhe Khiva ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Khiva, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998 (00998), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Khiva, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 6222. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +998 6222 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Khiva për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 6222.