Kodi zonal Kala Nera (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Kala Nera

Kodi zonal / hyrja telefonike:

2423     (+30 2423)

Shteti:

Greqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Kala Nera (hyrja telefonike)


Prefiksi 2423 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Kala Nera. Dhe Kala Nera ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Kala Nera, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Kala Nera, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 2423. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 2423 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Kala Nera për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 2423.