Kodi zonal Jhalakati (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Jhalakati

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0498     (+880498)

Shteti:

Bangladeshi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Jhalakati (hyrja telefonike)


Prefiksi 0498 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Jhalakati. Dhe Jhalakati ndodhet në Bangladeshi. Nëse ndodheni jashtë Bangladeshi dhe dëshironi të telefononi një person në Jhalakati, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bangladeshi është +880 (00880), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jhalakati, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +880 498. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +880 498 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jhalakati për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00880 498.