Kodi zonal Jeju-do (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Jeju-do

Kodi zonal / hyrja telefonike:

064     (+8264)

Shteti:

Korea Jugore

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Jeju-do (hyrja telefonike)


Prefiksi 064 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Jeju-do. Dhe Jeju-do ndodhet në Korea Jugore. Nëse ndodheni jashtë Korea Jugore dhe dëshironi të telefononi një person në Jeju-do, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Korea Jugore është +82 (0082), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jeju-do, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +82 64. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +82 64 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jeju-do për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0082 64.