Kodi zonal Ibb, TaizQyteti/qyteza ose krahina:Ibb, Taiz
Kodi zonal:04     (+9674)

Shteti:

Jemeni


Kodi zonal Ibb, Taiz (Jemeni)


Prefiksi 04 është kodi i zonës për Ibb, Taiz. Dhe Ibb, Taiz ndodhet në Jemeni. Nëse ndodheni jashtë Jemeni dhe dëshironi të telefononi një person në Ibb, Taiz, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Jemeni është +967, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ibb, Taiz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +9674.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +9674 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ibb, Taiz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 009674.
Llogaritësi I numrit të telefonit