Kodi zonal Hissar (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Hissar

Kodi zonal / hyrja telefonike:

31392     (+992 31392)

Shteti:

Taxhikistan

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Hissar (hyrja telefonike)


Prefiksi 31392 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Hissar. Dhe Hissar ndodhet në Taxhikistan. Nëse ndodheni jashtë Taxhikistan dhe dëshironi të telefononi një person në Hissar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Taxhikistan është +992 (00992), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hissar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +992 31392. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +992 31392 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hissar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00992 31392.