Kodi zonal HelmondQyteti/qyteza ose krahina:Helmond
Kodi zonal:0492     (+31492)

Shteti:

Holanda


Kodi zonal Helmond (Holanda)


Prefiksi 0492 është kodi i zonës për Helmond. Dhe Helmond ndodhet në Holanda. Nëse ndodheni jashtë Holanda dhe dëshironi të telefononi një person në Helmond, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Holanda është +31, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Helmond, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +31492.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +31492 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Helmond për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0031492.
Llogaritësi I numrit të telefonit