Kodi zonal Hadjer Lamis (hyrja telefonike)Kodi zonal Hadjer Lamis (hyrja telefonike)


Prefiksi 225415 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Hadjer Lamis. Dhe Hadjer Lamis ndodhet në Çad. Nëse ndodheni jashtë Çad dhe dëshironi të telefononi një person në Hadjer Lamis, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çad është +235 (00235), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hadjer Lamis, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +235 225415. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +235 225415 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hadjer Lamis për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00235 225415.